Be the first to learn about interesting new products via our PULS newsletter.
Register now!
CP10.241-ETC
New
1상 시스템용 DIN 레일 전원 공급 장치
24 V EtherCAT
Datasheet
24 V EtherCAT
| DC output | 24 - 28 Vdc |
|---|---|
| 10 - 8.6 A | |
| 240 W | |
| Input | AC 100 - 240 V (-15 %/+10 %) |
| DC 110 V - 300 V (± 20 %) | |
| Dimensions (WxHxD) | 48 x 124 x 127 mm |
| Weight | 660 g |
Input data
| AC Input voltage | AC 100 - 240 V (-15 %/+10 %) |
|---|---|
| DC Input voltage | DC 110 V - 300 V (± 20 %) |
| Harmonic correction | 활성 |
| Power factor | 0,97 |
| Input inrush current limitation | 활성 |
| Input inrush current | 6 A / 9 A |
| External input fuse recommendation | B-6 A / C-6 A |
Output data
| Nominal voltage | 24 Vdc |
|---|---|
| Adjustment range | 24 - 28 V |
| Output current range | 10 - 8.6 A |
| Output current | 8.6 A at 28 V |
| 10 A at 24 V | |
| Output power | 240 W |
| Power reserves | 20 % 파워 부스트 |
| Derating | 6 W/°C for >+60 °C |
Overview
| Dimensions (WxHxD) | 48 mm x 124 mm x 127 mm |
|---|---|
| Weight per unit (excl. packaging) | 660 g |
| Mounting method | DIN 레일 |
| Operating temp. range | -25 °C ~ 70 °C |
| Connection method | 스프링 클램프 |
| Efficiency, typ. | 94.8 % |
| Power losses, typ. | 13.3 W |
| MTBF SN 29500 @ 40 °C (h) | 395000 h |
| CRA relevant product | 예 |


