Be the first to learn about interesting new products via our PULS newsletter.
Register now!
CP20.242-IOL
New
1상 시스템용 DIN 레일 전원 공급 장치
24 V, 20 A IO-Link
Datasheet
24 V, 20 A IO-Link
| DC output | 24 - 28 Vdc |
|---|---|
| 20 - 17.1 A | |
| 480 W | |
| Input | AC 100 - 240 V (-15 %/+10 %) |
| DC 110 V - 300 V (± 20 %) | |
| Dimensions (WxHxD) | 48 x 124 x 127 mm |
| Weight | 835 g |
Input data
| AC Input voltage | AC 100 - 240 V (-15 %/+10 %) |
|---|---|
| DC Input voltage | DC 110 V - 300 V (± 20 %) |
| Harmonic correction | 활성 |
| Power factor | 0.98 |
| Input inrush current limitation | 활성 |
| Input inrush current | 40 A / 4.5 A |
| External input fuse recommendation | B-10 A / C-10 A |
Output data
| Nominal voltage | 24 Vdc |
|---|---|
| Adjustment range | 24 - 28 V |
| Output current range | 20 - 17.1 A |
| Output current | 17.1 A at 28 V |
| 20 A at 24 V | |
| Output power | 480 W |
| Power reserves | 20 % 파워 부스트 |
| Derating | 12.5 W/°C for >+60 °C |
| Ripple and noise voltage max. | 60 mVpp |
Overview
| Dimensions (WxHxD) | 48 mm x 124 mm x 127 mm |
|---|---|
| Weight per unit (excl. packaging) | 835 g |
| Mounting method | DIN 레일 |
| Operating temp. range | -25 °C ~ 70 °C |
| Connection method | 스크루 단자 |
| Efficiency, typ. | 95.5 % |
| Power losses, typ. | 23 W |
| MTBF SN 29500 @ 40 °C (h) | 493000 h |
| CRA relevant product | 예 |


