Be the first to learn about interesting new products via our PULS newsletter.
Register now!
FPT500.245-053-113
New
3상 IP54, IP65 및 IP67 전원 공급 장치
24 V, 25 A OUT-OK | eFuse | Input: 7/8" 4pin double | Output: 2x 7/8" 5pin
Datasheet
24 V, 25 A OUT-OK | eFuse | Input: 7/8" 4pin double | Output: 2x 7/8" 5pin
| DC output | 24 - 28 Vdc |
|---|---|
| 25 - 21.4 A | |
| 600 W | |
| Input | AC 380 - 480 V (± 15 %) |
| Dimensions (WxHxD) | 181 x 183 x 59 mm |
| Weight | 1200 g |
Input data
| AC Input voltage | AC 380 - 480 V (± 15 %) |
|---|---|
| Power factor | 0.95 |
| Input inrush current limitation | 활성 |
| Input inrush current | 1.9 A / 1.8 A |
| External input fuse recommendation | B-6 A / C-6 A |
Output data
| Nominal voltage | 24 Vdc |
|---|---|
| Adjustment range | 24 - 28 V |
| Output current range | 25 - 21.4 A |
| Output current | 21.4 A at 28 V |
| 25 A at 24 V | |
| Output power | 600 W |
| Power reserves | 1000 W (최대 5초) |
| Derating | 10 W/°C for +45 to +70 °C |
| 33 W/1000 m for 고도 >2000 m | |
| Ripple and noise voltage max. | 100 mVpp |
Overview
| Dimensions (WxHxD) | 181 mm x 183 mm x 59 mm |
|---|---|
| Weight per unit (excl. packaging) | 1200 g |
| Mounting method | 벽면 장착 |
| Housing material | 알루미늄 합금 |
| Operating temp. range | -30 °C ~ 70 °C |
| Connection method | 입력: 7/8" 3핀 | 출력: 7/8" 5핀 |
| Efficiency, typ. | 95.6 % |
| Power losses, typ. | 23 W |
| MTBF SN 29500 @ 40 °C (h) | 233000 h |
| DC-OK signal | yes |
| CRA relevant product | 아니요 |


