Be the first to learn about interesting new products via our PULS newsletter.
Register now!
FPT500.481-008-103
New
3상 IP54, IP65 및 IP67 전원 공급 장치
48 V, 12.5 A DC-OK | Chopper | Mouting Bracket | Input: Han Q 4/2 | Output: ASi Cable
Datasheet
48 V, 12.5 A DC-OK | Chopper | Mouting Bracket | Input: Han Q 4/2 | Output: ASi Cable
| DC output | 48 - 56 Vdc |
|---|---|
| 12.5 - 10.7 A | |
| 600 W | |
| Input | AC 380 - 480 V (± 15 %) |
| Dimensions (WxHxD) | 182 x 272 x 70 mm |
| Weight | 1550 g |
Input data
| AC Input voltage | AC 380 - 480 V (± 15 %) |
|---|---|
| Power factor | 0.95 |
| Input inrush current limitation | 활성 |
| Input inrush current | 1.9 A / 1.8 A |
| External input fuse recommendation | B-6 A / C-6 A |
Output data
| Nominal voltage | 48 Vdc |
|---|---|
| Adjustment range | 48 - 56 V |
| Output current range | 12.5 - 10.7 A |
| Output current | 10.7 A at 56 V |
| 12.5 A at 48 V | |
| Output power | 600 W |
| Power reserves | 1000 W (최대 5초) |
| Derating | 10 W/°C for +45 to +70 °C |
| 33 W/1000 m for 고도 >2000 m | |
| Ripple and noise voltage max. | 100 mVpp |
Overview
| Dimensions (WxHxD) | 182 mm x 272 mm x 70 mm |
|---|---|
| Weight per unit (excl. packaging) | 1550 g |
| Mounting method | 벽면 장착 |
| Housing material | 알루미늄 합금 |
| Operating temp. range | -30 °C ~ 70 °C |
| Connection method | 입력: HanQ4/2 | 출력: ASi 케이블 |
| Efficiency, typ. | 96.3 % |
| Power losses, typ. | 18.7 W |
| MTBF SN 29500 @ 40 °C (h) | 290000 h |
| DC-OK signal | yes |
| CRA relevant product | 아니요 |


