Be the first to learn about interesting new products via our PULS newsletter.
Register now!
SP960.241-S
New
1상 시스템용 DIN 레일 전원 공급 장치
24 V, 40 A DC-OK 릴레이 접점
Datasheet
24 V, 40 A DC-OK 릴레이 접점
| DC output | 24 - 28 Vdc |
|---|---|
| 48 - 41.1 A | |
| 960 W | |
| Input | AC 100 - 240 V (± 10 %) |
| Dimensions (WxHxD) | 96 x 124 x 132 mm |
| Weight | 1700 g |
Input data
| AC Input voltage | AC 100 - 240 V (± 10 %) |
|---|---|
| Harmonic correction | 활성 |
| Power factor | 0.998 |
| Input inrush current limitation | 활성 |
| Input inrush current | 14 A / 8 A |
| External input fuse recommendation | B-16 A / C-16 A |
Output data
| Nominal voltage | 24 Vdc |
|---|---|
| Adjustment range | 24 - 28 V |
| Output current range | 48 - 41.1 A |
| Output current | 41.1 A at 28 V |
| 48 A at 24 V | |
| Output power | 960 W |
| Power reserves | BonusPower |
| Derating | 24 W/°C for +60 to +70 °C |
| Ripple and noise voltage max. | 100 mVpp |
Overview
| Dimensions (WxHxD) | 96 mm x 124 mm x 132 mm |
|---|---|
| Weight per unit (excl. packaging) | 1700 g |
| Mounting method | DIN 레일 |
| Operating temp. range | -25 °C ~ 70 °C |
| Connection method | 스크루 단자 |
| Efficiency, typ. | 96.4 % |
| Power losses, typ. | 35.9 W |
| MTBF SN 29500 @ 40 °C (h) | 484 000 h |
| CRA relevant product | 아니요 |


