Be the first to learn about interesting new products via our PULS newsletter.
Register now!
TP960.484
New
3상 시스템용 DIN 레일 전원 공급 장치
48 V, 20 A AC-OK, DC-OK, parallel use, remote on/off, up to 200% dynamic Bonus Power
Datasheet
48 V, 20 A AC-OK, DC-OK, parallel use, remote on/off, up to 200% dynamic Bonus Power
| DC output | 48 - 56 Vdc |
|---|---|
| 24 - 20.6 A | |
| 960 W | |
| Input | AC 380 - 500 V (-15 %/+10 %) |
| Dimensions (WxHxD) | 79 x 124 x 136 mm |
| Weight | 1100 g |
Input data
| AC Input voltage | AC 380 - 500 V (-15 %/+10 %) |
|---|---|
| Power factor | 0.93 |
| Input inrush current limitation | 활성 |
| External input fuse recommendation | B-6 A / C-6 A |
Output data
| Nominal voltage | 48 Vdc |
|---|---|
| Adjustment range | 48 - 56 V |
| Output current range | 24 - 20.6 A |
| Output current | 20.6 A at 56 V |
| 24 A at 48 V | |
| Output power | 960 W |
| Power reserves | 200 % BonusPower |
| Derating | 12.8 W/°C for +45 to +60 °C |
| 15 W/°C for +60 to +70 °C | |
| Ripple and noise voltage max. | 50 mVpp |
Overview
| Dimensions (WxHxD) | 79 mm x 124 mm x 136 mm |
|---|---|
| Weight per unit (excl. packaging) | 1100 g |
| Mounting method | DIN 레일 |
| Housing material | 금속 및 플라스틱 |
| Operating temp. range | -40 °C ~ 70 °C |
| Connection method | 스프링 클램프 |
| Efficiency, typ. | 97.2 % |
| Efficiency, typ. | 97.1 % |
| Power losses, typ. | 27 W |
| MTBF SN 29500 @ 40 °C (h) | 342 000 h |
| DC-OK signal | yes |
| CRA relevant product | 아니요 |


